Koledar dogodkov

Apr
24
sre
“Landscape pattern and runoff reduction in hilly regions used by agriculture” in “Soil erosion measurements; in situ examinations” (predavanji)
Apr 24 @ 18:30 – 20:00

Predavanje 1: Landscape pattern and runoff reduction in hilly regions used by agriculture (Pokrajinska struktura in zmanjševanje površinskega odtoka z gričevnatih kmetijskih pokrajin)

Predavanje 2: Soil erosion measurements; in situ examinations (In situ meritve erozije prsti)

 

Predavatelja: dr. Dénes Lóczy in Gábor Nagy, Inštitut za geografijo in zemeljske znanosti, Fakulteta za znanost, Univerza v Pečuhu, Madžarska

Datum: 24. april 2019 ob 18.30

Lokacija: Dvorana Zemljepisnega muzeja GIAM ZRC SAZU (Gosposka 16, Ljubljana)

 

Kratek oris predavanj

Predavanje 1

Landscape pattern and land use are both influential in the retention of runoff and prevention of erosion damage. Compared to engineering solutions (e.g. dams) the exploitation of opportunities offered by the traditional landscape pattern are less expensive and more environment friendly. Increasing the water storage capacity of soils and water retention by minor landscape elements (terraces, berms, ditches, hedgerows etc.) also promote runoff reduction. The mapping of traditional landscape elements in the hilly regions of Southern Transdanubia (Hungary) and the monitoring of soil moisture conditions in their environs are instrumental in the design of optimal water retention and prevention of excessive runoff. The findings of research can be utilised in the planning of the restoration of traditional landscape pattern and farming practices.

Predavanje 2

About 80% of precipitation infiltrate and only 20% present surface runoff. However, rate of the runoff depends on quantity and intensity of daily precipitations. Potentially the wettest places, where precipitation accumulates in the ground, principally depend on geomorphic features. These places are also a location of the nutrient and contamination enrichment and accumulation. The lack of soil erosion data from the field is a major factor hindering our ability to predict soil erosion in a watershed. Therefore, the in situ examinations and monitoring of changes are irreplaceable to the base of conditions, which help to determine main factors, processes, and boundary conditions.

Pri raziskavah sodeluje Bernadett Markovics, članica doktorskega programa na Inštitutu za geografijo in zemeljske znanosti, Fakultete za znanost, Univerze v Pečuhu na Madžarskem.

 

Predavanji organizirata Geomorfološko društvo Slovenije v sodelovanju z Geografskim inštitutom Antona Melika ZRC SAZU.

Sep
5
sob
Posledice vodne ujme v porečju Tržiške bistrice oktobra 2018
Sep 5 @ 8:00

Vabljeni na ekskurzijo Posledice vodne ujme v porečju Tržiške bistrice oktobra 2018, ki bo potekala 5. septembra 2020.

Vodijo: dr. Irena Mrak (GMDS; Visoka šola za varstvo okolja), dr. Matevž Novak (SGD; Geološki zavod Slovenije), mag. Matjaž Guček (KGD; Zavod za gozdove Slovenije) in Darko Turk (KGD; Zavod za gozdove Slovenije).

Program:

  • 8.00 – zbor na avtobusi postaji v Tržiču – kava v bližnjem bifeju (parkiranje je mogoče kratkočasno pred trgovino Mercator v bližini ali pa na parkirišču za Občino Tržič),
  • 8.30 – odhod proti Medvodju in na prvem postanku obširnejša razlaga geologije, geomorfologije in predstavitev koncepta gospodarjenja z gozdovi v Sloveniji s poudarkom na gospodarjenju z gozdovi na tem območju in vplivom sanitarnih sečenj na stanje gozdov,
  • Točka 2 – ogled po vodni ujmi razkritih geoloških profilov v potoku Košutnik,
  • Točka 3 – sprehod do Stegovniškega slapu in pregled posledic ujme v strugi nad njim,
  • Točke na poti proti Dolini  – ustavili se bomo na mestih, kjer so še vidne posledice ujme,
  • 12.30 – 13.30 – čaj v RIS Dolina in ogled razstave o ujmi in njenih posledicah,
  • 13.30 – 14… – sprehod iz Doline v Čadovlje z vmesnimi postanki vsebinsko vezanimi na sanacijo struge Tržiške Bistrice in varovanjem geoloških in geomorfoloških naravnih vrednot,
  • Predviden zaključek v Tržiču okoli 15. ure.

Prijave sprejemamo do četrtka, 3. septembra 2020, na naslov: geomorfolosko-drustvo@guest.arnes.si.

Prevoz v Tržič udeleženci zagotovijo sami. Za prevoz od Tržiča dalje se dogovorimo ob jutranji kavi. Ne pozabite na primerno terensko opremo (čevlji, oblačila). Ekskurzija je brezplačna, udeleženke in udeleženci sami poskrbijo za prehrano.

Potrebna oprema: terenska obutev in oblačila, malica iz nahrbtnika.

Eskurzija poteka v soorganizaciji “3 G institucij”, in sicer Geomorfološkega društva Slovenije, Slovenskega geološkega društva in Kranjskega gozdarskega društva. Ekskurzija je brezplačna.

 

Povzetek:

Vremenska ujma, ki se je oktobra 2018 zgodila na območju porečja Tržiške Bistrice, je med Tržičem in Jelendolom povzročila velike spremembe površja, še posebej strug vodotokov, ter veliko gmotno škodo. Ponovno je odprla razmišljanja o vplivih človekovih dejanj v prostoru na pogostnost ujm in obseg njihovih posledic. Odprla je tudi nekaj družbenih vidikov človekovega dojemanja in zgodovinskega spomina o naravnih nesrečah, pogostosti vremenskih ekstremnih dogodkov in njihovih posledicah. Ekskurzija bo odprla tudi dileme varstva narave, še posebej geoloških in geomorfoloških naravnih vrednot, naravnega spomenika ter območij Nature 2000.