Koledar dogodkov

Apr
11
čet
Spremljanje dinamike pobočnih masnih premikanj s pomočjo dendrogeomorfoloških analiz (predavanje)
Apr 11 @ 17:00

Naslov predavanja: Spremljanje dinamike pobočnih masnih premikanj s pomočjo dendrogeomorfoloških analiz

Predavatelj: Domen Oven, mag. inž. gozd., Oddelek za gozdarstvo in obnovljive vire BF UL

Datum: 11. april 2019 ob 17.00

Lokacija: Dvorana Zemljepisnega muzeja GIAM ZRC SAZU (Gosposka 16, Ljubljana)

 

Kratek oris predavanja

Predavatelj nam bo predstavil dendrogeomorfologijo – vedo, ki preučuje geomorfne procese na podlagi analize in datiranja rastnih odzivov dreves (oz. rastnih motenj). Predstavljena bodo osnovna načela vede ter primeri njene uporabe iz tujine. Podrobneje bo prikazana praktična uporaba dendrogeomorfoloških analiz, s katerim se je v okviru magistrske naloge, ki je nastala na Oddelku za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire BF UL ob sodelovanju Geološkega zavoda RS in Gozdarskega inštituta Slovenije, prostorsko in časovno rekonstruiralo zemeljski plaz Urbas na Potoški planini. Pri tem se je na podlagi nenadne spremembe v indeksu ekscentričnosti dreves:

  • prepoznalo leta reaktivacije plazu,
  • iskalo povezave med spremembo v digitalnem modelu reliefa in ekscentričnostjo dreves na isti lokaciji,
  • preverjalo povezanost med oblikovanostjo debla in stopnjo ekscentričnosti,
  • izvedlo prostorsko interpolacijo plazenja v različnih časovnih obdobjih ter
  • primerjalo rezultate analize ekscentričnosti branik z geološkimi dognanji.

Sep
5
sob
Posledice vodne ujme v porečju Tržiške bistrice oktobra 2018
Sep 5 @ 8:00

Vabljeni na ekskurzijo Posledice vodne ujme v porečju Tržiške bistrice oktobra 2018, ki bo potekala 5. septembra 2020.

Vodijo: dr. Irena Mrak (GMDS; Visoka šola za varstvo okolja), dr. Matevž Novak (SGD; Geološki zavod Slovenije), mag. Matjaž Guček (KGD; Zavod za gozdove Slovenije) in Darko Turk (KGD; Zavod za gozdove Slovenije).

Program:

  • 8.00 – zbor na avtobusi postaji v Tržiču – kava v bližnjem bifeju (parkiranje je mogoče kratkočasno pred trgovino Mercator v bližini ali pa na parkirišču za Občino Tržič),
  • 8.30 – odhod proti Medvodju in na prvem postanku obširnejša razlaga geologije, geomorfologije in predstavitev koncepta gospodarjenja z gozdovi v Sloveniji s poudarkom na gospodarjenju z gozdovi na tem območju in vplivom sanitarnih sečenj na stanje gozdov,
  • Točka 2 – ogled po vodni ujmi razkritih geoloških profilov v potoku Košutnik,
  • Točka 3 – sprehod do Stegovniškega slapu in pregled posledic ujme v strugi nad njim,
  • Točke na poti proti Dolini  – ustavili se bomo na mestih, kjer so še vidne posledice ujme,
  • 12.30 – 13.30 – čaj v RIS Dolina in ogled razstave o ujmi in njenih posledicah,
  • 13.30 – 14… – sprehod iz Doline v Čadovlje z vmesnimi postanki vsebinsko vezanimi na sanacijo struge Tržiške Bistrice in varovanjem geoloških in geomorfoloških naravnih vrednot,
  • Predviden zaključek v Tržiču okoli 15. ure.

Prijave sprejemamo do četrtka, 3. septembra 2020, na naslov: geomorfolosko-drustvo@guest.arnes.si.

Prevoz v Tržič udeleženci zagotovijo sami. Za prevoz od Tržiča dalje se dogovorimo ob jutranji kavi. Ne pozabite na primerno terensko opremo (čevlji, oblačila). Ekskurzija je brezplačna, udeleženke in udeleženci sami poskrbijo za prehrano.

Potrebna oprema: terenska obutev in oblačila, malica iz nahrbtnika.

Eskurzija poteka v soorganizaciji “3 G institucij”, in sicer Geomorfološkega društva Slovenije, Slovenskega geološkega društva in Kranjskega gozdarskega društva. Ekskurzija je brezplačna.

 

Povzetek:

Vremenska ujma, ki se je oktobra 2018 zgodila na območju porečja Tržiške Bistrice, je med Tržičem in Jelendolom povzročila velike spremembe površja, še posebej strug vodotokov, ter veliko gmotno škodo. Ponovno je odprla razmišljanja o vplivih človekovih dejanj v prostoru na pogostnost ujm in obseg njihovih posledic. Odprla je tudi nekaj družbenih vidikov človekovega dojemanja in zgodovinskega spomina o naravnih nesrečah, pogostosti vremenskih ekstremnih dogodkov in njihovih posledicah. Ekskurzija bo odprla tudi dileme varstva narave, še posebej geoloških in geomorfoloških naravnih vrednot, naravnega spomenika ter območij Nature 2000.