Makalu

Vljudno vas vabimo na predavanje z naslovom MAKALU.

Predavali bodo dr. Jurij Kunaver, Viki Grošelj, dr. Irena Mrak, dr. Tomaž Goslar in Matej Blatnik

Predavanje bo v četrtek, 10. 12. 2015, ob 17.00 v dvorani Zemljepisnega muzeja Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU, Gosposka 16, Ljubljana.

Povzetek:
Geomorfološka raziskovanja na velikih višinah so od nekdaj predstavljala svojevrsten izziv. Pred desetletji predvsem zaradi odmaknjenosti in neraziskanosti območij, danes pa med drugim tudi zaradi spremljanja okoljskih sprememb in vplivov okolja na človeka z uporabo novih tehnologij. V predavanju bodo predstavljene tri slovenske alpinistične odprave na peto najvišjo goro na svetu Makalu (8485 m), ki niso imele le gorniških ciljev, ampak tudi raziskovalne. Odpravo leta 1972 in svoja geomorfološke raziskave bo predstavil dr. Jurij Kunaver, o odpravi, ki je leta 1975 kot dosedaj edina slovenska dosegla tudi vrh gore, bo spregovoril Viki Grošelj, odpravo leta 2014 pa bodo predstavili dr. Irena Mrak, dr. Tomaž Goslar in Matej Blatnik, ki so vsak na svojem področju (geomorfologija, medicina, botanika) izvedli raziskovalno delo. V zaključnem delu predavanja bodo predstavljene geomorfološke zanimivosti, povezane s potresom v Nepalu aprila letos, v objektiv pa jih je ujel Viki Grošelj na oktobrski odpravi.

Vabljeni!

IO GMDS

Makalu (8463 m; foto: I. Mrak, 2014)